KATYA’ NIN YAZI

YAZAR: TREVANİAN

YAYINEVİ: E YAYINLARI

SAYFA SAYISI:232

ORİJİNAL ADI: THE SUMMER OF KATYA

Yazar Hakkında

Gerçek adı Rodney William Whitaker olan yazar 1931 de New York’ da dünyaya geldi. Washington Üniversitesi’nde lisans ve master yaptıktan sonra, doktorasını Northwestern Üniversitesi’nde tamamlar. Teksas Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nün başkanlığını yürütür. 
Trevanian ismini kullanmasının nedeni olarak eşinin İngiliz tarihçi G.M. Trevelyan’a olana hayranlığı olarak bilinmektedir. Nicholas Seare, Benat LeCagot, Edouard Morin İsimleri ile de bir çok kitaba imza atan yazar sırlarla dolu hayatıyla da kitaplarıyla olduğu kadar merak uyandırmaktadır. Kızıyla yapılan bir röportajda kitaplarında farklı isimler kullanılmasının sebebini akademik alanda yazdığı kitaplarla karıştırılmaması üzerine olduğu bilinmektedir. Her bir tür için farklı isim kullanan yazarın gerçek kimliği ilk olarak 1980’de Toronto Star Gazetesi’ nde yayınlanır. Şibumi’ deki müze soygunu bölümünü birebir uygulayarak Milano Müzesi’ nden 2 adet resim çalınması üzerine yazarın kitaplarının bazı bölümleri yasaklanmıştır. Ajan olduğu düşünülen yazarın kaleminin gücü yayıncıyla yaşadığı tartışma sonucu, isimsiz yayınlamasına rağmen satış rekorları kıran Kasaba kitabından net bir şekilde anlaşılıyor.

Kitap İncelemesi

Henüz mesleğe yeni başlamış genç doktor Montjeann, Solies Kasabası’nda orta yaşlı Doktor Gros’un yanında çalışmaktadır. Bir gün Katya adındaki genç bir kız kardeşini bisikletten düşürdüğünü ve kolunun kırıldığını söyleyerek Montjean’dan onu tedavi etmesini ister.

Katya babası ve ikizi Paul ile birlikte kasabanın dışında, herkesten uzak yaşamaktadır. İkizlerin birbirlerinden başka arkadaşı yoktur. Doktor Montjean’ın kontrol ziyaretleri sonucu arkadaş olurlar.

Ziyaretler sonucu Katya’ya aşık olan Montjean, bir gün Katya’ya açılır ve onu öper. Kendilerini gören Paul, Montjean’ a çok fazla tepki göstererek taşınma kararı alır. Katya’nın ise bu taşınmadan haberi yoktur. Paul Montjean’ a taşınana kadar onları ziyaret edebileceğini, fakat Katya ile kesinlikle herhangi bir yakınlaşmada bulunmaması gerektiğini sert bir şekilde dile getirir.

Montjean tüm bu olanlara anlam verememekle birlikte kulağına gelen bir dedikodu sonucu, Katya’nın babasının Paris’te Katya ile görüşmek için evlerine giren bir genci öldürdüğünü ve ani bir şekilde Paris’ten kaçarak Solies’e taşındıklarını öğrenir.

Okuyucu kitabın sonlarına doğru tüm olayları tahmin edebildiğini düşünürken muhteşem detaylar arasında kaybolacak, inanılmaz bir kurguyla karşılaşacaktır. Trevanian asla yanıltmayan tarzıyla okuru büyüleyici bir şaşkınlığa uğratacak, kitabın sarsıcı sonuyla akıllara imzasını atacaktır.

Trevanian benim kalemine asla doyamadığım yazarlar arasındadır. Katya’nın Yazı’ nı da Şibumi gibi herkese tavsiye etmekten asla çekinmeyeceğim. Eminim ki Trevanian ile tanıştıktan sonra pek az kitap sizi şaşkına uğratacak.

Kitaptan Alıntılar

Yetişme tarzını ve sosyal sınıfı ortaya koyan şey insanların konuşma biçimidir.

Ertelenen acı, azalmış acıdır.

Mutluluğumuzu herkesle paylaşırız, yabancılarla bile. Önemli olan hüznü ve acıları paylaşmaktır.

“Mücadele dolu bir hayat geçirerek güçlenmek herkese nasip olmaz.”

Oysa bilinçaltı konusundaki o acemice bilgilerim, kendini anlamanın her şeyi tedavi edeceğini sanmama yol açıyordu.

Hepimiz sosyal nezaketin kurbanı değil miydik? Felaketleri zarafetle karşılamaya kendimizi zorunlu hissetmiyor muyduk? Utanmaktansa mahvolmayı, yok olmayı tercih etmiyor muyduk?

Bana gülümsedi, yüreğim göğsüme sığmaz oldu.

İnsanın kendini farklı sanmasından daha sıradan, daha olağan bir şey yoktur.

İnsanın kafasını boşaltıp… neşeyi değilse bile, en azından huzuru aramayı öğrenmesi şart. Başka nasıl yaşanabilir?

Ses tonumuz, söylediğimiz sözlerden daha fazlasını ifade ediyordu.

Cesaretimizi gözyaşlarımızın arkasına saklarız. Düşmanlarımız bizi zayıf sanıp aldanır.

Acaba neden insana iyi gelen her şey ya sıkıcıdır ya da acı verir? Neden bedene kötü gelen her şeyin ruha iyi geldiği varsayılır?

Ama gitmenin yaratacağı acı, kalmanın doğuracağı tehlikelerin yanında hiç kalır.

Gençlik insana geçici bir konuktu. Yaşlılık ise, ölene kadar sizinle beraberdir.

Author: zencefillikedi

2 thoughts on “KATYA’ NIN YAZI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir