NİETZSCHE AĞLADIĞINDA

YAZAR: Irvın d. Yalom

YAYINEVİ: Ayrıntı Yayınları

ORİJİNAL ADI: when nietzsche wept

SAYFA SAYISI: 374

Yazar Hakkında

1931’ de ailesinin Amerika’ ya göç etmesi üzerine Washington’ da dünyaya gelen Rus asıllı yazar ekonomik sıkıntı içerisinde büyüdü. George Washington Universitesi’ nde sanat üzerine eğitim aldı ve sonrasında Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’ ne  kayıt oldu. Uzmanlığını psikiyatri üzerine yapan yazar, özellikle grup terapisi ve varoluşçuluk alanlarında uzmanlaştı.  

Kitap İncelemesi

Breuer adındaki hastasına aşık olan doktor, hastasının hamileyim yalanını uydurmasıyla yasak aşkına veda ettiği dönemde çıktığı Viyana seyehatinde imzasız ve bir o kadar da ukalaca yazılmış bir mektup alır. Merakına yenik düşen doktor mektubun sahibi Rus asıllı son derece güzel ve cüretkar Salome ile buluşur. Salome Dr. Breuer’ dan henüz tanınmayan, yeri yurdu olmayan, tanrıyı içinde öldürmüş ve ümitsizlik hastalığına yakalanmış Filozof Prof. Nietzsche için yardım istemektedir. Yasak aşkı Bertha’ nın kırıntılarını Salome ile silebilceği hissine kapılan Breuer genç kadının güzelliği ve cazibesine karşı koyamaz ve isteğini kabul eder.

Salome’ nin Nietzsche’ yi ikna edip Breuer’ a göndermesiyle tedaviye başlarlar. Çok zor bir hasta olan Nietzsche içine kapanıktır ve kimseden yardım istemeyi kabul etmeyecek kadar da gururludur.

Ruhsal sorunlarını inkar eden ve bedensel ağrılarını kendinden bir parça olarak gören Nietzsche’ ye göre beden ve ruh iki ayrı parçadır. Dr. Breuer Nietzsche’ nin fiziksel hastalıklarını tedavi etmeye çalışıyormuş gibi yaparak ruhsal problemlerine değinmeye çalışır. Migren ağrılarına çözüm bulabilmek adına onu hiç bir ücret talep etmeden sanatoryuma yatırmayı talep etse de Nietzsche şiddetle karşı çıkar ve asla kabul edemeyeciğini belirterek tedaviyi bitirmeye karar verir.

Bu duruma çok üzülen Dr. Breuer gece, evinde kalmakta olan bir hastadan bahseden bir adamla birlikte kendini Nietzsche’ nin odasında bulur. Nietzsche koma halindedir Dr. Breuer anında müdahale eder ve Nietzsche yarı baygın bir şekilde Breuer’ dan yardım ister. Kendine geldiğinde yardım istediğini hatırlamayan Nietzsche gitmesi konusunda dirense de doktor kendisinden yardım isteyen birini asla yarı yolda bırakamayacığını söyleyip bir teklif sunar. Fiziksel hastalıklarını tedavi etmesi karşılığında Nietzsche’ nin de kendisine ruh ve zihin doktorluğunu yapmasını ister. Nietzsche ilk başta kabul etmese de doktora borçlu olduğunu düşünür ve sanatoryuma yatarak seanslara başlarlar. Tedavi sürecinde çok iyi arkadaş olurlar ve Nietzsche’ nin migren ağrıları son bulur. Fakat ruh sağlığında bir değişiklik yoktur. Ruhsal problemlerin temelinde kıskanç ablası olduğunu ve öncesinde aşık olduğu Salome’ ye karşı duyduğu aşkın nefrete dönüştüğünü farkeden Breuer öğrencisi Sigmund Freud’ dan destek alır

Tedaviler Breuer’da farkındalık yaratır ve eşiyle Bertha’ dan dolayı bozuk olan arasını düzeltir. Tedavi sona erdiğinde Nietzsche’ den ayrılmak istemeyen Breuer Nietzsche’ ye onu artık ailesinden biri olarak gördüğünü söyleyip birlikte yaşamayı teklif eder. Fakat Nietzsche bu teklifi kabul edemeyeceğini bildirir çünkü havasının kendisine iyi geleceğini düşündüğü İtalya’ya yerleşmeyi kafasına koymuştur.

Kitap benim için en zor günlerimde bana destek olan yeri ömrüm boyunca ayrı olacak olan bir eserdir. Hastane koridorlarında okuduğum ve ümitsizliğimin hat safhalara ulaştığı bir dönemde Nietzsche’ nin ümitsizliğinde kendimi gördüğüm ve dik durmaya çalıştığım bir psikolojiyle tanıştım kendisiyle. Her bir sayfasını sindirerek tekrar tekrar okumaya çalıştığım kitap bana bir yardım eli olarak karşıma çıktığını düşündürdü her elime alışımda. Bana verdiği gücü ve morali tam olarak bibliyoterapi olarak kullandım desem sanırım en doğru yorum olacaktır.

İnsan psikolojisinin temellerine inen ve kendimizi sorgulamaya bolca neden bulacağınız bu psikolojik romanı okumanızı şiddetle tavsiye etmekteyim. Okuyun, okutun..

Kitaptan Alıntılar

Zaman hapishanesinden kaçmanın bir yolu yok muydu? “

( sayfa 59 )

Kişinin kendisine dışarıdan bakmasını öğrenmesi gerek.

( sayfa 69)

Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır.

( sayfa 90 )

Kaya gibi sağlam bir sözüm var: Neysen o ol.

( sayfa 102 )

Hakikati arayan kişi kendisiyle ilgili psikolojik bir analize girmek zorundadır.

( sayfa 111)

Siz sevginin içinizde yarattığı duyguları seviyorsunuz! Siz arzuyu seviyorsunuz, arzu edilen şeyi değil.

( sayfa 138 )

Hayat, doğru cevapları olmayan bir sınav.

( sayfa 232 )

Hiçbir şey her şey demektir! Güçlenmek istiyorsan, önce köklerini hiçliğin derinlerine gömmeli ve en yalnız yalnızlığınla yüz yüze gelmeyi öğrenmelisin.

( sayfa 302 )

Yalnızlığıma yenilip, düşkünlüğümü başkalarına anlatacak olduğum ender zamanlardan sonra, hep kendimden nefret etmişimdir.

( sayfa 347 )

Gözyaşlarımdan birinin dili olsaydı, derdi ki: Sonunda özgürüm! Yıllardır buraya kapatılmıştım! Bu adam, bu sert, acımasız adam benim akmama bir kez olsun izin vermedi.

( sayfa 366 )

Author: zencefillikedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir