PAL SOKAĞI ÇOCUKLARI


YAZAR: Ferenc Molnar

YAYINEVİ: Yapı Kredi Yayınları

SAYFA SAYISI: 235

Yazar Hakkında

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de doğmuştur. Ailesinin zoruyla hukuk okusada gazetecilik yapmıştır. Haftalık çocuk dergisinde tefrika olarak yayınlanan Pal Sokağı Çocukları ile ünlendi. Tiyatro tarzında bir çok eseri olan yazar, 1. Dünya Savaşı’nda Galiçya Cephesi’nde savaş muhabirliği yaptı.

Pal Sokağı Çocukları’nın yayınlanmasının yüzüncü yıl dönümünde romandaki olayların yaşandığı bölgeye roman kahramanlarının heykelleri dikilmiştir.

Kitap İncelemesi

Macun Biriktirme Derneği Budapeşte’nin yoksul Jozsefveros semtinde camların kenarında biriken macunları toplayıp çiğnemekle görevli Pal Sokağı çocukları tarafından 1889 yılında kurulmuş ve derneğin her bir üyesi olası savaş anında kendi kurdukları ordunun bir askeri sayılmıştır.

Ordunun rütbeli olmayan tek askeri zayıf, sarı saçlı, çelimsiz ve hiç bir emre karşı gelmeyen Nemecsek’tir. Boka ise cesur, güvenilir olması nedeniyle başkan seçilmiştir. Hayal dünyalarını gerçek hayatla birleştiren bu çocuklar aynı okulda hatta bir çoğu aynı sınıftadır ve boş zamanlarını geçirdikleri, oyunlar oynadıkları arsalarını vatanları bilmektedirler. Kendilerine kurdukları bu devlette mutlu mesud yaşarken Kızıl Gömlekliler denilen başka bir grupla savaşta bulurlar kendilerini. Kızıl Gömlekliler top oynayacak yerleri olmadıkları içim Macun Biriktirme Derneği’nin arsasına göz dikmiştir ve ele geçirme planları yapmaktadır.

Kızıl Gömlekliker bayraklarını çaldıkları Macun Biriktirme Derneğinin topraklarını kazanabilmek adına yaptıkları toplantıda, küçük misafirleri Nemecsek’le karşılaşır. Nemecsek onlara korkak olmadıklarını haykırarak, kendilerine ihanet eden Macun Biriktirme Derneği üyesi Gereb’e ateş püskürtüp tek başına cesurca meydan okur. Bu çelimsiz çocuğun kendilerine kafa tutmasına şaşıran Kızıl Gömlekliler göle kafasına sokarak Nemecsek’ i cezalandırır.

İki grubunda centilmence davrandığı savaş Boka’nın mükemel planıyla resmen başlamıştır. Nemecsek gölde ıslandığı için ağır hastalandığından savaşa katılamamıştır.

Kızıl Gömlekliler’in ilk grubu savaşta barakaya kitlenmiştir. İkinci grubla mücadele halindeyken grubun lideri barakaya kitlenen arkadaşlarını kurtarmaya çalışarak savaşın dengesini değiştirmek üzereyken hasta yatağından kalkıp gelen Nemecsek grubun liderinin üstüne atlar ve liderlerinin yerde savunmasızca yattığını gören Kızıl Gömlekliler savaşı tamamen kaybettiklerini kabul eder. Son gücünü kullanan Nemecsek ateşler içinde bayılmıştır. Pal Sokağı çocukları arsalarını kahramanca korumayı başarmıştır. Artık zafer onlarındır.

Kazandıkları zaferin en büyük kahramanı Nemecsek’tir. Hazırladıkları onur belgesini takdim etmek ve ziyaret etmek için Nemecsek’in evine giden çocuklar yakalandığı hastalığa dayanamayıp hayata veda eden Nemecsek’in cenazesiyle karşılaşır. Daha çocuk yaşta hayatın en büyük acısını yaşayan çocuklar, uğruna arkadaşlarını feda ettikleri arsalarına yapılacak binayı öğrendiklerinde büyük bir yıkım yaşayacaklardır.

Kitap çocuk yüreğinin inandığı ve sevdiği değerler uğruna kendi hayatından vazgeçebilmenin ne demek olduğunu hüzünlü bir şekilde sunmuş okura. İmkanları doğrultusunda kendi değerleri için savaşan Pal Sokağı Çocukları mücadeleci ruhumu yenileyip doğru bildiğim ve benim olanları savunabilmek adına hayatıma ve düşüncelerime ilham kaynağı oldu. Mücadeleci ruhunu yenilemek için ışık arayanlar bu küçük çocukların hayatına kitabı okuyarak dahil olabilir.


Kitaptan Alıntılar

Benim hayatım bundan böyle hep su içinde mi geçecek? Kurbağa mıyım ben?

( sayfa 75 )

Ve insanlar arasında genellikle en budala kişi aynı zamanda en geveze de olduğundan, En çok onun sesi duyuluyordu.

( sayfa 76 )

Ve işte şimdi bu bahar gecesinde ıssız sokak nihayet uykuya dalabilirdi.

( sayfa 201 )

Sevgili anıları üzerinde düşünebilir, belki o anılar için ağlayabilirdi de, tabi gözlerinden yaş akarsa…

( sayfa 232 )

Hayata dair, hani içinde hepimizin bazen kederli, bazen neşeli köleler olduğumuz hayata dair, bazı gerçekleri kavramaya başladığını hissediyordu.

( sayfa 235 )

Author: zencefillikedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir