ZACHARİUS USTA


Yazar:Jules Verne

YAYINEVİ:İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

SAYFA SAYISI:56

Yazar hakkında

Jules Gabriel Verne 1928  yılında Fransa’da doğdu. Hukuk öğrenimi için Paris’e gönderildiğinde  tiyatroya olan ilgisi nedeniyle hukuk öğrenimini yarıda bıraktı. Okulu bıraktığını duyunca  ailesi masrafları için gönderdiği parayı kesti ve bu durum öykülerini satarak para kazanmasına vesile oldu. Bir çok icadı tahmin edebildiği için  “bilim falcısı” lakabını alan yazar oksijen tüpü, denizaltı ve uzay yolculuğunu önceden tahmin etmiştir. Eserleri 148 dile çevrilen yazarın Osmanlı İmparatorluğunu ve Türk insanını anlattığı İnatçı Keraban adında eseri de mevcuttur.

Kitap incelemesi

   Zacharıus usta ünü Almanya ve Fransa’ya kadar giden cenevrenin gururu ünlü bir saat ustasıdır. İcat ettiği saat maşasının ardından kibiri hat safhalara ulaşmış öyleki kendini zamanın yaratıcısı olarak görmeye başlamıştır. Ancak günün birinde işler karışır ve bütün sattığı saatler bir bir bozularak  geri getirilir. Kibirine yenilip ölümsüzlük hevesine kapılan zacharıus usta için artık ölüm kaçınılmazdır.

Jules Verne’yi çocukluğumdan beri severek ve eğlenerek okuyorum. Modern klasiklerle tekrar gündeme gelen eserlerini çocuklarınızla beraber tekrar okuyabilir, çocukluk günlerinize kısa bir süreliğine de olsa eğlenceli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Kitaptan Alıntılar


Bütün kötülüklerin anası olan kibre hiçbir mantıkla karşı konulamaz; çünkü kibirli insan tabiatı gereği, o mantıklı sözlere kulak tıkar...

sayfa 40


VAROLUŞUMUN ÖZÜNDEN UZAKTA NASIL DA ACI ÇEKTİĞİMİ BİR BİLSEYDİN!


(sayfa 45)


Bilgi ağacanın meyvelerini yemek gerekir.

sayfa 46
  • Sizin en sevdiğiniz Jules Verne kitabı hangisi? Bana zencefillikedi@gmail.com adresinden yazabilirsiniz. Kitapla kalın..

Author: zencefillikedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir