BİR KAÇIRILMA ÖYKÜSÜ

YAZAR: Gabrıel Garcıa Marquez

YAYINEVİ: Can Yayınları

SAYFA SAYISI: 346

Yazar Hakkında

Kolombiya’ nın kuzeyinde Aracataca kentinde doğan yazar büyükanne ve büyükbabasının yanında büyüdü. 16 kardeşin en büyüğü olan yazar Liberal İnsan Hakları eylemcisi büyükbabasının siyasi görüşleri ve büyükannesinin geleneksel hurafeleri eserlerinin en büyük ilham kaynağı oldu.  

Kolombiya Ulusal Üniversitesi’ nde hukuk eğitimi alan yazar eğitimini yarıda bırakıp gazateciliğe başladı.

Her zaman aktif olarak siyasetin içinde olan yazar Fidel Castro’ ya olan sempatisini hiç bir zaman saklmadı ve Küba devriminin en büyük destekçilerindendi. Kolombiya hükümetiyle Gerilla Örgütü’ nün arasında arabuluculuk yapan yazar uzun yıllar sürgün hayatı yaşadı. 

Yirmiden fazla eserin sahibi olan yazar 2014’ te 87 yaşında hayata veda etti.

Kitap İncelemesi

Kitapta Pablo Escobarın Kolombiyalılara yasaların mutluluğun karşısındaki en büyük engel olduğu, okuma yazma öğrenmenin hiç bir işe yaramadığı, namuslu insan olarak yaşamaktansa bir suçlu olarak çok daha iyi ve güvenli yaşandığı düşüncesi yerleştirdiği dönemde kaçırdığı ve devletle pazarlık için kullandığı insanların hikayesi anlatılmıştır. Marquez okura kitabı okurken yer yer Kolombiya siyaseti ve terörle mücadelesine dahil olma fırsatı sunmuş.

Okumayı düşünenlere önerim escobarın hayatına dair birşeyler okuma düşüncenizi bu kitapla tatmin edemeyeceğinizi düşünüyorum. Kitaba escobardan bağımsız olarak yaklaşmak daha doğru olacaktır.

Kitaptan Alıntılar

Ancak zaman, maskenin yüzü gizlediğini, ama kişiliği gizleyemediğini öğretecekdi onlara.

( sayfa 77 )

İktidar tıpkı bir aşk gibi iki yanı keskin bir kılıçtır. Hem uygulanır hemde bir hastalık gibi insanı sarar.

( sayfa 95 )

ama zaman, hastaları iyileştirmekten çok, hayatı yaşama zamanıydı.

( sayfa 266 )

Author: zencefillikedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir