BOYALI PEÇE

YAZAR: W. SOMERSET MAAGHUM

YAYINEVİ: İş Bankası Kültür Yayınları

ORİJİNAL ADI : The Paınted Vaıl

SAYFA SAYISI :228

Yazar hakkında

İngiliz romancı, oyun ve öykü yazarı, Paris’te doğdu. Londra’da tıp eğitimi aldı. İlk romanı Liza of Lambeth’ın başarı kazanması üzerine edabiyata yöneldi.

Kitap incelemesi

Kitty ve Walter çiftinin evliliklerini konu alan kitapta olaylar Londra’da başlayıp Hong Kong’da devam eder. Kitty  kız kardeşiyle birlikte sınıf atlayabileceği bir evlilik yapmak üzere yetiştirilir. Fakat Kitty yaşının ilerlemesiyle çaresizliğe kapılarak sevmemesine rağmen bakteriyolog olan Walter’la evlenir. Sevgisizce ve aceleyle yapılan evlilik Kitty’i başka heyecanlara iter ve kendini ihanetin tam ortasında bulur. Kocasının ihaneti öğrenmesiyle sevgilisinden destek bulamayan Kitty Walter’in teklifi üzerine mecbur kalarak kolera salgınıyla savaşmaya başka bir bölgeye giderler. Salgının tam ortasında kitty içindeki merhameti keşfeder ve hatalarıyla yüzleşir. Walter’ e duyduğu hüzün kendisine karşı bir acıma duygusuna dönüşür. Bakalım Kitty tüm bu duugularla başa çıkabilecek ve pişmanlığı bazı şeyleri değiştirebilmeye yetecek mi?


Kendine özgü yorumuyla yazar bizlere okurken sıkılmayacağımız bir eser sunmuş. Modern klasikler konusu ve içeriğiyle okuru çabuk yakalayabildiği için benim okuma listemin çoğunluğunu oluşturuyor. Okumak isteyenlerin pişman olmayacağını düşünüyorum.


Kitapta Maugham’a hikayeyi yazarken Dante’nin şu mısralarının ilham kaynağı olduğu belirtilmiştir.

“Yeryüzüne dönüp de

bu uzun gezinin yorgunluğunu giderince

anımsa beni de, adım Pia;

Siena can vermişti bana,

Maremma aldı canımı;

Parmağıma nikah yüzüğünü takan, iyi bilir bunları.”

Kitaptan Alıntılar

Gururu yaralanmış bir kadın, yavruları çalınan bir dişi aslandan daha intikamcı olabilir.


(sayfa 59)


Belki de ölüm gerçekten bir kurtuluş olabilir.

(sayfa 76)

Gökyüzünün mavisi bir çocuğun kalbi kadar berraktı. 

(Sayfa 122)


İnsan işte,eğlencede, dünyada ya da bir manastırda değil; ancak ruhunda huzur bulabilir.


(Sayfa 127)

Her şey çok kısa sürerken ve hiçbir şey çok önem taşımazken, insanların önemsiz nesnelere saçma anlamlar yükleyip ,kendilerini ve etrafındakileri üzmeleri acınası bir durumdu. 


(Sayfa 138)

Güçlü olan kendisini yenendir.


(Sayfa182)

  • Boyalı Peçe 1924 yılında cosmopolitan dergisinde yayınlandığında romandaki karakter ve olaylarla kendilerini bağdaştıran bir takım insan dergiye dava açmış, dergi bir miktar para ödemesi yaptıktan sonra yazar karakterleri ve olayın geçtiği yerleri değiştirmek zorunda kalmıştır.
  • İzlemek isteyenler için kitabın Duvak adıyla filmi de mevcuttur.

Author: zencefillikedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir