ÇİZGİLİ PİJAMALI ÇOCUK

YAZAR: JOHN BOYNE

YAYINEVİ: TUDEM

SAYFA SAYISI: 198

KİTABIN ORİJİNAL ADI: THE BOY İN THE STRİPED PYJAMAS

Yazar Hakkında

1971’de Irlanda’nın Dublin kentinde dünyaya gelmiştir. Dublin Trinity Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi almıştır.

Yazarlık hayatına öykü ile başlayan yazarın yetmişe yakın kısa öyküsü bulunmaktadır. Eserleri kırk üç dile çevrilmiştir.

Kitap İncelemesi

15 Nisan 1934 doğumlu Bruno’nun hayatı birgün Fury ( Fuhrer ) ‘nin onlara yemeğe gelmesiyle değişir. Berlin’deki trabzanlarından kaydığı ve bol bol keşif yaptığı evini terketmek en yakın arkadaşları Karl, Deniel ile Martin’e veda etmek zorunda kalacaktır. Asker olan babasının terfi etmesiyle birlikte Out-with’ e taşınırlar. Bruno ne kadar terfi olduğunu söyleselerde babasını böyle bir yere göndermelerinin ancak, babasının büyük bir hata yapmasına bağlı olacağını düşünür. Out-with’de ki hayatı umutsuz vaka olarak gördüğü ablasıyla birlikte oldukça sıkıcı bir hal almaktadır. Çok yalnızdır, bir tane bile arkadaşı yoktur, üstelik ablasının alaycı tavırlarına maruz kalmaktadır.

Bir gün keşif yapmak için çıktığı yürüyüşte tel örgülerin arka tarafında zayıf, solgun ve çizgili pijamalı bir çocukla karşılaşır. Çocuk bir daha hiç mutlu olmayacakmışçasına mutsuzdur. Shmuel adındaki bu çocukla her öğlen oturup sohbet etmeye başlar. Mutfaktan aldığı yiyecekleri cebine saklayarak her gün Shmuel’e getirir. Shmuel’in tel örgülerin arkasında mutlu bir hayatı olduğunu arkadaşlarıyla oyunlar oynadığını hayal eder hep. Oysaki Shmuel babası ve diğer erkek kardeşleriyle birlikte Yahudi toplama kampındadır ve hayatı hiç bir şekilde Bruno’nun hayal ettiği gibi değildir. Babası da götürdükleri yürüyüşten günlerdir dönmemiştir.

Bruno Berlin’deki arkadaşlarını unutmuş hayatını artık Shmuel’le doldurmuştur. Ona her fırsatta tel örgünün arka tarafına geçmeyi teklif etse de Shmuel bunun iyi bir fikir olmadığını belirtip izin vermez.

Bir senelik dostluklarına Bruno annesinin Out-With’in çocuk yetiştirmek için uygun bir yer olmadığı konusunda diretmesi üzerine Berlin’e dönmek zorunda kalacağını belirtmek için veda etmek zorundadır.

Son günlerini tel örgünün arka tarafında Shmuel’in babasını bulmak için keşif yaparak geçirmeye karar verirler. Plana göre Bruno, Shmuel’in götürdüğü pijamaları giyecek ve Brunonun bitlendiği için kesilen saçlarıyla tıpkı Shmuel’e benzemesinden dolayı kimsenin dikkatini çekmeyecektir.

Bruno’nun tel örgünün arkasındaki dünyayla tanışmasına hep birlikte acıyla şahit oluyoruz. Yazar savaşların çocukların masumiyetine asla zarar veremediğini kurgulaştırmış. Kitapla birlikte insanlığın acı veren kayıtlarından olan Yahudi katliamına kısa da olsa şahit oluyoruz. Dilerim ki çocukların masumiyeti tün savaşların önüne geçmeyi birgün başarabilir.

Kitaptan Alıntılar

Bir ev; bir sokak, bir şehir ya da tuğla ve harç gibi yapay şeyler değildir. Ev, insanın ailesinin olduğu yerdir…

Sayfa 34

Buraya isteğim dışında getirildin, tıpkı benim gibi. Eğer bana sorarsan hepimiz aynı gemideyiz ve gemi su alıyor.

Sayfa 58

Çünkü kalbinin derinliğinde, emrinizde çalışsalar bile kimseye saygısızlık yapmaya gerek olmadığını biliyordu. Ne de olsa görgü kuralları denen bir şey vardı.

Sayfa 61

Bir adamın geceleri gökyüzüne bakması onu astronom yapmaz, biliyorsun.

Sayfa 77

Author: zencefillikedi

2 thoughts on “ÇİZGİLİ PİJAMALI ÇOCUK

  1. Bu sefer tavsiyenizle önce kitabı okuyup sonra yorumunuzu okudum yerinde Ve güzel yorumlanmış harika bir kitap 👌🏻Teşekkürler ❣️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir