ELiF

YAZAR: PAULO COELHO

YAYINEVİ: CAN YAYINLARI

SAYFA SAYISI: 264

Yazar Hakkında

1947’de Brezilya’da doğdu. Gençlik yıllarını hippi olarak geçiren yazar tiyatro yönetmenliği, şarkı sözü yazarlığı ve gazetecilik yaptı. Hristiyanların Batı Avrupa’da başlayıp İspanya’da sonlandırdığı geleneksel hac yolculuğunu tamamlayarak, deneyimlerini anlattığı Hac adında kitap yazdı. Ardından yayınlanan Simyacıyla birlikte dünya çapında ünlendi. Kitaplardan kazandığı parayla ülkesinde yaşlılara ve yoksul çocuklara yardım eden Paulo Coelho Enstitüsü’nü kuran yazar Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yaşamaktadır.

Kitap İncelemesi

Baş karakter olarak kendisini anlattığı kitabında Coelho iç dünyasında işlerin karışması ve tanrıdan uzaklaşmasıyla birlikte, gördüğü rüyaların önceki hayatında affedilmeyi bekleyen geçmişi olduğunu düşünür ve arkadaşının önerisi üzerine uzun bir tren yolculuğuna çıkmaya karar verir. Transsbirya yolculuğuna başlamadan önce tanıştığı Hilal adındaki Türk kızının ruhunu özgürlüğe kavuşturmak için gerekli olan tüm soruların cevaplarının kendinde olduğunu iddia etmesi üzerine, birlikte 9000 kmlik yola çıkarlar. Aralarındaki bağın çok eskilere dayandığını farkederler ve Elif adını verdikleri enerjiyle birlikte bir araya gelmelerinin nedenini anlamaya çalışırlar. Kitapta,birlikte geçmişteki problemlerini çözmeye çalışan çiftimizin hem uzun bir tren yolculuğuna hem de içsel yolculuğuna ortak oluyoruz.

Her kendimi sorgulama sürecinde başvurduğum yazar olan Paulo Coelho yine kendi iç yolculuğumda kendime sorduğum sorulara değinmiş. Yazılanların aksine ben kitaptan oldukça memnun kaldım. Ana karakterin kendisi olması yazara olan hayranlığım nedeniyle beklentimi yükseltti. Diğer karakter Hilal’in Türk olması ile kitabın sonuna kadar kendimden, ülkemizden kırıntılar aradım fakat yazar bu konuda pek ayrıntı vermemiş. Elifle kendimde bağışlamam gereken bir çok yanım olduğunu keşfettim ve güç buldum. Kendi içsel yolculuğunda destek arayanlar için güzel ve okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Kitaptan Alıntılar

Etrafınızda neyin iyi, neyin kötü olduğuna fazla kafa yorarsanız kendi ruhunuzu ihmal edersiniz, başkalarını yargılamak için harcadığınız enerji sizi tüketip yere serer.

“İçimde şüpheler var. Çoğu inançla ilgili.”
“Ne güzel işte. İnsanı ileriye götüren de şüpheleridir.”

Çok zaman önce öğrendim ki yaralarımı iyileştirmek için onlarla yüzleşecek cesarete sahip olmam gerekiyordu.

Hepimiz kozmosun içinde başıboş dolaşan ruhlarız.

Şu an sadece sarılmaya ihtiyacım var, dedim ona.İnsanlık kadar eski olan bu hareket, iki vücudun kavuşmasından çok daha fazlasını ifade eder. Sarılmanın anlamı şudur: sende bir tehlike sezmiyorum, yanında olmaktan korkmuyorum, rahatlayabilir, kendimi yuvada hissedebilirim, beni koruyan ve anlayan birisi var.


Author: zencefillikedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir