FAHRENHEİT 451

Yazar:Ray Bradbury

Yayınevi:İthaki Yayınları

Sayfa Sayısı:208

Yazar hakkında

Amerikalı korku ve bilim kurgu tarzı yazarıdır. Gençlik yıllarının çoğunu kütüphanelerde geçiren yazar ilk kitabını 20 yaşında yayımlattı. Biz kendisini Fahrenheit 451 distopyasıyla tanısakda, yazarın bir çok hikayesi, çocuk kitapları ve tiyatro gibi eserleri mevcuttur.

Kitap incelemesi

“Kitap kağıdının tutuşup yanma sıcaklığı” 
Bir kitap sever için nekadar ürpertici bir cümle öyle değilmi? Günümüzden 500 yıl sonrasını anlatan distopya da entellektüel kelimesinin küfür sayıldığı bir dünyadan bahsediliyor. İyi bir okur için rahatsızlık veren konusu kitabı sürükleyici kılmış. Kitapların yakıldığı bir coğrafyada amaç herkesi eşit hale getirmek. Çünkü ozaman herkesin mutlu olabileceğine kendilerini kıyaslayacak herhangi bir durum söz konusu olmayacağına inanılıyor. Kitapların dolu bir tabanca okurlarında potansiyel tehlike olarak görüldüğü bir yönetim anlayışına sahip bu coğrafyada, ölüler bile insanlara mutsuzluk vermesin diye mavi duman barosuna, yakılmaya götürülüyor.
En önemli görevin tabikide itfaiyecilere düştüğü bu dünyada itfaiyeciler insanların iç huzurunu korumayı hedefleyen kutsal görevliler. İnsanların bir çok şey hakkında neden diye sormalarının mutsuzluk getireceğini düşündükleri için bütün kitapları yakıp kitap okuyanlari da hapise gönderiyorlar. Yanmayan evler, mekanik tazılar ve kapsülleriyle kitap ilk sayfalarından okuru içine alıyor. Korkutucu ve düşündürücü öyle değil mi?

Ben hayal gücüne katkıda bulunduğunu düşündüğüm için periyodik zamanlamalarla okuma listelerime distopya tarzı eserleri ekliyorum. Bu kitapla da kendimi başka bir dünyada hissedip hayal gücümün sınırlarını zorlayarak farklı bir maceraya atıldım. Distopya severler için mutlaka okunmalı diye düşünüyor kitabı favorilerim arasına ekliyorum.

Asosyelmişim öyle diyorlar. Kaynaşamıyormuşum.Öyle tuhaf ki. Aslında çok sosyalim. Sosyalden ne kastettiğine bağlı tamamen, değil mi? bana göre sosyal olmak, seninle böyle şeyler hakkında konuşmak . Veya dünyanın ne tuhaf olduğundan bahsetmek.
(sayfa 49)

Bir kadının yanan bir evde kalmasına yol açtıklarına göre, kitaplarda bir şeyler olmalı… hayal edemeyeceğimiz bir seyler; orada bir şeyler olmalı. İnsan bir hiç uğruna kalmaz 

(Sayfa 72)

İnsan bilmediği şeyden korkar hep.

(Sayfa 79)

Belki kitaplar bizi mağaradan biraz çıkarabilir. Belki hep aynı,lanet olası, çılgınca hataları yapmaktan alıkoyabilirler bizi! 

(Sayfa 95)

Kitaplar unutmaktan korktuğumuz bir sürü şeyi depoladığımız kapların bir türüydü yalnızca.

(Sayfa 105)
  • Sizin en sevdiğiniz distopya hangisi ? Bana zencefillikedi@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Sevgiyle ve kitapla kalın..

Author: zencefillikedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir