FARELER VE İNSANLAR

YAZAR: John Steinbeck

YAYINEVİ: Sel

ORİJİNAL ADI: Of Mice and Men

SAYFA SAYISI: 126

Yazar Hakkında

1902 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde doğdu. Çiftçi bir ailenin çocuğu olan yazarın annesi İrlandalı babası Prusyalıdır. Stanford Üniversitesi’nde edebiyat ve deniz biyolojisi eğitimi gören yazar boya ustalığı, duvarcılığın yanısıra eczanede kalfalık yaptı. Yazarlık yapabilmek için gittiği New York’da gazetecilik yaptı. Eserlerinde en çok işçilerin hayatı ve çektiği sıkıntılara değinen yazarın bir çok romanı beyaz perdeye uyarlandı. 1940 yılında Gazap Üzümleri ile Nobel Ödülünü kazanan yazar 1968’de 66 yaşında hayata veda etmiştir.

Kitap İncelemesi

Lennie ve George çiftliklerde sezonluk çalışan ve günün birinde çiftlik alma hayalleri olan işçilerdir. Akli dengesi yerinde olmayan, adeta küçük bir çocuğu andıran Lennie, George’ye teyzesinin emaneti olduğu için onu korumaya çalışır. Lennie sevdiği şeylere dokunmayı çok sever ve aşırı güçlü olduğu için onlara hep zarar verir. Daha önce çalıştıkları çiftlikten Lennie’nin bir kadının elbisesine dokunmaya çalışıp başlarına iş açması yüzünden kaçmak zorunda kalırlar.

Yeni işleri için yola düşen ikili otobüs şöförünün onları 6 km yolu yürümek zorunda bırakmasıyla işe geç kalırlar. Nehrin kenarında dinlenmek için durduklarında George Lennie’den orada başlarına bir sorun çıkarmaması gerektiğini yoksa kurdukları hayallerin hiç birini gerçekleştiremeyeceklerini söyler.

Çiftliğe vardıklarında çiftliğin sahibinin neden geç kaldıklarına dair sorularına sürekli George’nin cevap vermesini, çiftlik sahibi George’nin Lennie’nin parasını yemesine yorar ve sesini çıkarmaz. Çiftliğe yerleşmek üzere yatakhaneye giren ikilinin yanına bir süre sonra patronun oğlu Curley gekir. Curley boksör ve kendinden daha iri insanlara tahamülü olmayan biridir. Bu yüzden iri yarı olan Lennie’den hiç hoşlanmaz. Durumu farkeden George Curley konusunda Lennie’yi uyarır ve başına bir şey gelirse kendisini nehrin kıyısındaki fundalıkların orda saklanarak beklemesini söyler. Fakat onları merak eden sadece Curley değildir. Curley’nin karısı da kocasını arıyormuş bahanesiyle içeri girip bizimkilere bir göz atar. Ondan çok hoşlanan Lennie yine George’nin uyarılarının hedefi olur. Rujlu dudaklı, boyalı gözlü, kırmızı ojeli, cilveli bu kadının başlarına iç açacağının farkındadır.

George ve Lennie işe girişirler. George herkese Lennie’nin yarım akıllı olduğunu ama çok güçlü olduğunu, iki kişinin kaldıramayacağı yükleri tek başına kaldırabildiğini söyler. Herkes Lennie’nin gücünden etkilenir.

Birgün yatakhanede işçilerden biri köpeğinin yavruladığından bahseder. Yavru köpekleri duyan Lennie çok heyecanlanır ve hemen birini sahiplenmek ister. Yavru köpeklerden birini sahiplenen Lennie köpeğin yatakhanede onlarla yatamayacağını söylemeyeleri üzerine geceyi ahırda köpeklerle geçirir.

Ertesi gün karısını arayan Curley yatakhaneye gelir ve Lennie’ ye sataşır. Daha sonra onu yumruklamaya başlar. Olayları öğrenen George, Lennie’ ye karşılık vermesini söyler ve Lennie Curley’nin elini tuzla buz eder. Babasının yaptığının utanç verici olduğunu söylemesi üzerine kolunu makinaya kaptırdığını söylemek zorunda kalır.

Pazar günü işçiler birlikte vakit geçirirken Lennie ahıra köpeklerin yanına gider. Tüylü şeyleri okşamayı çok seven Lennie yanlışlıkla öldürdüğü köpeği saklamaya çalışırken Curley’nin karısı içeri girer ve Lennie ile yakınlaşmaya çalışır. Lennie ona sevdiği şeylere dokunmayı çok sevdiğini söylediğinde kadın yumuşak saçlarını savurarak ona dokunabileceğini söyler. Kadının saçları çok hoşunan giden Lennie bir süre sonra kadının canını acıtmaya başlar. Kadının bağarmaya başlaması üzerine panikleyen Lennie kadının ağzını kapatırken boynunu kırar.

Daha sonra içeri giren işçilerden biri kadının cesediyle karşılaşır ve hemen diğerlerine haber verir. Bu işi Lennie’nin yaptığını anlayan Curley tüfeğini almak için koşar.

George’un daha önceki tembihlerine uyan Lennie nehrin kenarındaki fundalıklara saklanmıştır. Onun nereye gittiğini bilen George peşinden gider. Lennie yaptığımın kötü birşey olduğunu anlayıp üzüntü içimde hayallerine sığınmak ister ve George’dan hayallerini anlatmasını ister. George yapması gerekenin ne olduğunu bilmekle beraber üzüntü içinde kahrolur.

Sarsıcı sonuyla kitap beni daha ilk cümlelerinden içine almayı başardı. Steinbeck ırgat kesimin yorucu hayatını acıyla harmanlayıp sunmuş okura. Kitabı okurken Lennie’nin saf kalbine eriyip üzülmemek George’ un çaresizliğine ortak olmamak mümkün değil. İçinizdeki merhamet duygusunu dizginleyemeyeceğiniz bir roman.

Kitaptan Alıntılar

” İnsanların iyi olması için akıllı olması gerekmez. Hatta bazen tam tersi gibi geliyor bana. Akıllı adamların çoğu içten pazarlıklı oluyor.”

Kimsesi yoksa delirir insan. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında biri olsun. İnan bana, insan fazla yalnız kaldı mı, hastalanır.

“Biri sizin için kötü bir şey söyleyecek diye hepinizin ödü kopuyor.”

“Bu dünyada emin olduğum bir şey varsa, oda kimsenin başkasının yaşamına karışmaya hakkı olmadığıdır….”

İnsana insan gerek , can yoldaşı gerek.

Author: zencefillikedi

6 thoughts on “FARELER VE İNSANLAR

  1. Sayfanıza daha yeni gördüm ama çok beğendim gerçekten👍🏼 Bu arada Monte Cristo Kontu’nun da incelemesini yapabilir misiniz 😊

  2. Özetten sonra kitabı okudum ve çok etkilendim teşekkürler sırada diğerler önerilerin var🤗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir