GURUR VE ÖNYARGI

YAZAR: JANE AUSTEN

YAYINEVİ: TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

SAYFA SAYISI: 424

ORİJİNAL ADI: PRİDE AND PREJUDİCE

Yazar Hakkında

16 Aralık 1775’te İngiltere Hampshire de dünyaya geldi. Babası kilise papazı olan yazarın eğitim hayatı oldukça düzensiz geçti. 1783’te Oxford sonrasında Southampton da eğitim alan yazar yeteneğinin babası ailesi tarafından keşfedilmesi üzerine kendisine sağlanan imkanlar dahilinde yazmaya başladı. Eserlerinde genellikle kendinden ve ailesinden esintiler hissettiren yazarın ana karakterlerinin kadın olması dikkat çekmiştir. Hiç evlenmemiş olan yazar yazdığı romanlarla dünya klasiklerinde yerini almayı başarmıştır.

Kitap İncelemesi

Elizabeth kardeşleri Mary, Lydia, Kitty ve Jane ile birlikte anneleri Mrs. Bennet tarafından zengin ve soylu bir adamla evlendirilmek üzere yetiştirilmiştir. Kitty ve Lydia annelerinin isteğini tam olarak karşılık verip balodan baloya gezerek erkeklerle flört etse de, Mary içine kapanık hayatını kitaplarla dolduran bir kızdır. Jane iyi huyu alçak gönüllü ve güzelliğiyle dikkat çekerken, Elizabeth tıpkı babası gibi akıllı, davranışlarının bilincinde, güçlü ve ablası Jane kadar olmasada oldukça güzel bir kızdır.

Bennet ailesinin hayatı Charles Bingley’in yakınlarda bir malikane kiralamasıyla değişir. Zengin ve yakışıklı olan Bingley tam da Mrs. Bennet’e göre damat adayıdır. Yakınlarda düzenlenen baloda Bingley evin büyük kızı Jane’den çok etkilenir ve Jane ile Bingley arasında büyük bir aşk başlar. Fakat bu aşka inanmayan biri vardır Bingley’in yakın arkadaşı Bay Darcy. Jane’in Aşkına inanmayan Bay Darcy Bingley’i Jane’den uzaklaştırmaya çalışır. Elizabeth kendisine bukadar kibirli gelen adamı kardeşi Jane’ye yaptığı kötülükle birlikte itici bulmaya başlar. Bay Darcy’e olan nefreti Darcy’nin ona yakın ve sevecen davranışlarıyla hafiflemekle birlikte kafası karışır. Gururuna yenik düşmemek adına Darcy’nin ablasına yaptığını sürekli kendine hatırlatan Elizabeth, Darcy’e ona neden kızgın olduğunu anlatması üzerine Darcy’den aldığı mektupla yelkenleri suya indirip hak verecektir.

Kitapta Jane Austen’in hayatından izler taşıdığı söyleniyor. Güçlü kadın karakterlerin ancak güçlü kadınlar tarafından bu kadar sağlam ve birebir aktarılabileceğini Jane Austen’in her kitabında farkediyorsunuz. Gönlünü dinlendirecek bir mutlu sona ihtiyaç duyan her okuru Jane Austen’in dünyasına davet ediyorum.

Kitaptan Alıntılar

Karşısındakinden cesaret almadan gerçekten âşık olabilecek kadar pişkinlik gösterebilen azdır.

Mutlu bir evlilik tamamen şans işidir. 

Evlenmek için delicesine aşık olmayı bekleyeceğim. Sanırım bu yüzden de evde kalacağım.

Kibir ve gurur, tamamen farklı şeyler, halbuki bu iki kelime genelde eş anlamlı kullanılır. Bir insan kibirli olmadan da gururlu olabilir. Gurur, insanın kendisiyle ilgili, kibirse başkalarının bizimle ilgili görüşleriyle alakalıdır.

O güzelim gözlerin hakkını hangi ressam verebilir ki!

Bana ait olduğunu iddia ettiğiniz ama benim ağzımdan çıkmayan fikirlerin hesabını vermemi bekliyorsunuz.

Onun gururunu ben de kolaylıkla hoş görebilirdim. Benim gururuma dokunmamış olsaydı.

Gerçekten dostum olanlar için yapmayacağım şey yoktur.İnsanları yarım sevmek gibi bir huy doğamda yok.

Şu hayatta gerçekten sevdiğim çok az insan var emin ol, hakkında iyi şeyler düşündüklerim de bir o kadar az. Dünyayı ne kadar yakından tanırsam o kadar çok tiksiniyorum.

Ama bir insanın bugünkü duygularını bilmeden geçmişteki hatalarını ortaya dökmek adaletsizlik olarak görünebilirdi.

Bastırılmayan kindarlık karakterde bir gölgedir…

Kaçırdığı fırsatlar insanın gözündeki değerini yitirmeye başlayınca kadere boyun eğmek de kolaylaşıyor.

Gurur ve kibir arasında ince bir çizgi vardır.
Ve sen çizginin kibir tarafına çok yakınsın.

Author: zencefillikedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir