HARRY POTTER ve FELSEFE TAŞI

YAZAR: J.K.ROWLİNG

YAYINEVİ: YAPI KREDİ YAYINLARI

SAYFA SAYISI: 274

ORİJİNAL ADI: HARRY POTTER AND THE PHILISOPHER’S STONE

YAZAR HAKKINDA

1965 yılında İngiltere’de doğmuştur. Üniversitede Fransızca ve Klasik Edebiyatları eğitimi almıştır. İlk kitabını altı yaşında yazan yazar Harry Potter serisinin ilk kitabı olan Felsefe Taşını Manchester – Londra treninde yazmaya başlamış ve bir Çin lokantasında bitirmiştir. Tüm dünyada büyük yankı uyandıran seri, yapımcının isteği üzerine yazarın adı kısaltılarak yazılmış çünkü kadın olduğu için okunmayacağını düşünmüştür.

KİTAP İNCELEMESİ

Her sabah olduğu gibi işine gitmek için evden çıkan Bay Dursley her yerde gördüğü baykuşlara ve garip kılıklı insanlara anlam veremez. Herkesin Potter adından bahsettiğini duyması üzerine karısının kardeşinin oğlu olabilceğini düşünmeye başlar. Tuhaf günün sonunda anne, babası büyücü olan Harry Potter ailesinin ölümü üzerine tek akrabası olan Petunia Dursley’e yani teyzesinin kapısına bırakılır.

Potter muggleların ( büyü dışı insanlar ) arasında büyüden bir haber yaşasada hayatında olağan dışı şeylere şahit olmaktadır. Teyzesinin kısacık kestiği saçlar sabahına eski haline dönmüş , gittiği hayvanat bahçesinde yılanla konuşmuş ve tüm bunlara anlam verememiştir. Dursleylerin hırpalamalarına karşı görünmez bir el tarafından korunan Potter’a ailesini trafik kazasında kaybettiği söylenmiş, merdiven altındaki dolapta sığıntı gibi itile kakıla 10 yaşını doldurmuştur.

11 yaşına günler kala Harry Potter adına gelen mektup her ne kadar eline ulaşması engellensede ardı arkası kesilmeyen zarflarla hayatı değişecektir. Eniştesi sırf mektuba ulaşmaması için onu evden uzaklaştırsada anahtarların bakıcısı Dev Hagrid Harry’e hakettiği mektubu teslim eder ve büyücülük okulu macerası için ona sahip çıkar. Hagrid anne ve babası büyücüler dünyasında ünlü olan ve kendisinin de doğuştan yeteneğinin olduğu düşünülen bu çocukla ihtiyacı olan eşyaları alıp onu Hogwarts ekspresine uğurlar. Trende tanıştığı Hermione ve Ron Hogwarts’da en yakın arkadaşları olacaktır.

Dört büyük bina Griyffindor, Hufflepuff, Slytherin, Ravenclaw‘dan Griyffindor’a seçilen Potter ve arkadaşlarını macera ve sıradışı olaylar beklemektedir.Hogwards’daki günlerinin nasıl geçtiğini anlamayan Harry birinci sınıfların seçilmesi yasak olan quidditch takımına arayıcı olarak seçilmiştir. Babası da arayıcı olan Harry doğuştan gelen yeteneğiyle en genç oyuncu olarak adlandırılmıştır. Harry ilk snitchi nerdeyse yutarak yakalayarak yeteneğini herkese ispatlamış zaten gözdesi olduğu okulunda parmakla gösterilir olmuştur.

Okuldaki ilk gününde binanın sol tarafının yasaklı bölge olduğunu tembihlemeleriyle birlikte bu haylaz grup binanın o tarafında ne olduğunun peşine düşer. Bu konuda bekçi Hagrid’den bir şeyler öğrenebileceklerini uman Potter ve arkadaşları Hagrid’in ağzından kaçırdığı Nicolas Flamel ismiyle felsefe taşına ulaşır. Ölümsüzlük ve sonsuz zenginlik sunan felsefe taşının ise taliplisi çoktur. Potter bu taliplilerden birinin okulda kendisini sevmediğini ve kendisiyle uğraştığını sanan iksir hocası Snape olduğunu düşünerek peşine düşer. Felsefe taşını Snape’e kaptırmamak adına savaşmaya karar verir, arkadaşları Hermione ve Ron’da onu yalnız bırakmazlar.

Noelde kendisine Dumbledore tarafından babasına ait olan görünmezlik pelerini hediye edilen Harry, pelerini giyerek kütüphaneye Felsefe taşının arkasındaki isim Nicolas Flamel i araştırmaya gider. Duyduğu sesler üzerine yakalanmamak için rastgele girdiği odada karşısına çıkan aynada anne ve babasını gören Harry duygu dolu anlar yaşar. Aynaya tekrarlayan ziyaretlerinin sonunda Dombledore’la karşılaşır. Aslında aynanın kendisini içten içe özlem duyduğu ve görmek istediği şeyi gösterdiğini öğrenir.

Felsefe taşına ulaşmak üzere atıldığı bu macerada ailesinin ölümüne sebep olan Voldemert adlı büyücünün olduğunu anlayan Poter’ı şaşırtıcı ve bir okadar da heyecanlı bir son beklemektedir.

Harry Potter J.K.Rowling tarafından kendi okul anılarından uyarlanıp çocuklar için yazılsa da büyük bir kitleye ulaşmış ve arkasında yaş ayırtetmeksizin bir çok hayran bırakmıştır. Ben bu sıralar yoğun geçen hayatıma kısa molalar vermek adına aldığım Harry Potter ve arkadaşlarını geç de olsa tanımaktan büyük keyif aldım. Sizler de çocuklarınızın listelerine hayal dünyasına katkıda bulunması adına ekleyebilir, koşturmaca dünyanızdan uzaklaşmak adına kendinizi Harry Potter ve arkadaşlarıyla ödüllendirebilirsiniz.

KİTAPTAN ALINTILAR

Zaten insan tedirgin olmaya görsün, kafasına hep korkunç düşünceler takılır.

Sayfa 98

Kırılmasın hiç umutlar,
Gün doğmadan neler doğar. 

Sayfa 117

Düşler dünyasına dalıp gerçek dünyayı, yaşamayı unutmak doğru değildir, unutma bunu.

Sayfa 192

İlk kurbanlar hep en suçsuz olanlardır. Geçmiş çağlarda da öyleydi, şimdi de öyle.

Sayfa 223

Bir şeyin isminden korkmak kendisine olan korkuyu artırır. 

Sayfa 256


İyiyle kötü diye bir şey yoktur, güç vardır sadece, bir de o gücü elde edemeyecek kadar zayıf olanlar…

Sayfa 256

Dilediğin kadar para, dilediğin kadar yaşam! Birçok insanın hemen isteyeceği iki şey – asıl sorun, insanların kendileri için en kötü şeyleri isteme tutkuları.

Sayfa 264

Hem güzel, hem korkunç bir şeydir gerçek, çok özen ister.

Sayfa 264


Böylesine yürekten sevilmek, seven insan gitse bile, bizi sonsuza kadar korur.

Sayfa 265


Dilerim kafalarınızın içi geçen yıla göre biraz daha dolmuştur..

Sayfa 268

Türlü türlü cesaret vardır,” dedi. “Düşmanlarımıza karşı koymak yürek ister, ama dostlarımıza karşı koymak da yürek ister…

Sayfa 271

Yaşamdı bu, insanın her dileği gerçekleşmiyordu… 

Sayfa 271

Author: zencefillikedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir