HUZURSUZLUK

YAZAR: Ömer Zülfü Livaneli

YAYINEVİ: Doğan Kitapçılık

SAYFA SAYISI: 160

Yazar Hakkında

1946 Konya doğumlu olan Türk politikacı, yazar, müzisyen ve yönetmen. Eserleriyle bir çok ödüle layık görülmüştür. Dünya kültürünün ilerlemesi adına bir çok çalışmada bulunmuştur.

Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkılarla dünya üzerinde bir çok insana ulaşmıştır.

1996’da Unesco tarafından büyükelçi seçilmiştir. 2001’ de Cumhuriyer Halk Partisi İstanbul milletvekili seçilmiştir. Yazdığı kitaplar ve çektiği filmlerle bir çok ödüle layık görülmüştür.

Kitap İncelemesi

Gazeteci İbrahim çocukluk arkadaşı Hüseyin’in Amerika’da öldürüldüğünü duyması üzerine memleketi Mardine gider. İçine kapanık olan Hüseyin için bu ölüm çok gizemli ve merak uyandırıcı gelir İbrahim’e.

Hüseyin’in ailesiyle konuşan İbrahim, Hüseyin’in yardımda bulunmak için gittiği göçmen kampında Meleknaz isimli Yezidi kıza aşık olduğunu ve nişanlısı Safiyeden ayrılarak Meleknaz’ı gelinleri olarak kabul etmelerini söylediğini öğrenir. Meleknaz’ın birde kör bebeği vardır. Hüseyin’in hayatına dair içinde daha fazla merak uyanan İbrahim Hüseyin’in uğruna herkesi karşısına aldığı Meleknaz’ı araştırmaya başlar.

Göçmen kampını ziyaret eden İbrahim Zilan adlı genç kadından Meleknaz hakkındaki herşeyş öğrenir. Meleknaz kardeşi ve Zilan IŞİD’in zulmünden kaçarak Mardin’deki çadır kampına yerleşir. Kardeşi Nergiz’in yaşadıklarına dayanamayıp kendini dağın tepesinden uçuruma attığı bu yolculuktan kurtulmayı başarmışlardır Meleknaz ve Zilan.

Hüseyin ise Meleknaz’ı rahat bırakması için tehdit edilmektedir. Hüseyin için endişelenen ailesi onu abilerinin yanına Amerika’ya gönderir. Ve iş yerinde çıkan bir kavga sonucu öldürülür.

İbrahim yaşanılan bu hayatlardan çok etkinelir ve Meleknaz’ı bulur. Hüseyin’in üstlenipde tamamlayamadığı bu görevi yani Meleknaz’ı korumayı çok istediğini dile getirir. Hüseyin’in aşk sandığı bu duygu tıpkı İbrahim’in ki gibi merhametten başka bir şey değildir.

Peki ya nedir bu Yezidilik? Kimdir bu Yezidiler? Aslına bakarsanız Yezidi değil Ezidir. Bütün dinlerden önce gelen dinleri gereği güneşe dönerek dua eden, Tanrı ve yedi meleğin olduğu bu dinde. Cennetten kavulan Başmelek Tavus yaptıklarına pişman olup yedibin sene göz yaşı döküp ateşleri söndürmüştür. Tanrı Melek Tavus’u affedip tekrar başmelek yapar. Cennetten kovulan meleklerinin şeytan olduğu düşünülmesi üzerine zulüm görmüşlerdir. Kutsal kitapları kayıptır ve dinlerini gelecek nesillere aktarabilmek için kitabı ezberlerleyenler tarafından anlatılır. Maviyi sevmezler ve kullanmak yasaktır. Marul ise yenmesi yasak olan sebzedir onlar için. Bunu da Meleknaz’ın Hüseyin’in evinde salata yapılırken marulu görüp çığlık çığlığa kaçmasından anlayabiliyoruz.

Kitap Ortadoğu ve Batı’nın arasında okura oldukça öğretici yenilikler dolu bir roman. Öyle ki kitabı okuyunca Yezidi’leri araştırmak için tıpkı benim gibi kendinize engel olamayacaksınız. Bir çok dine ev sahipliği yapan Mardin’e gitmek için bir sebebiniz daha olacak. Huzursuzluk’ un bir çırpıda merakla okuyabilceğiniz bir kitap olduğuna emin olabilirsiniz.

Kitaptan Alıntılar

Beni alıp tekrar karnına soksan bile koruyamazsın anne.

( sayfa 17 )

Neredeyse ağlayacak hale geliyorum ama neyin ağlattığını bilmeden.

( sayfa 26 )

İnsanlık ağacının kırılmış dalıyız.

( sayfa 48 )

Bazı acıları ölüm bile unutturamıyor, bazı davranışlar ölümden sonra bile bağışlanmıyor.

( sayfa 61 )

Dünya bir penceredir,her gelen baktı geçti.

( sayfa 109 )


Sanki içimde derin bir hiçlik var.

( sayfa 110 )

İnsan her acıya bir sorumlu bularak rahatlama yolunu seçmez mi zaten.

( sayfa 122 )

Tüketen insanın üreten insandan daha değerli olduğu bu yanlış ve ahlaksız döneme tahammülüm kalmamıştı artık. Değişmiştim.

( sayfa 134 )

Merhamet zulmün merhemi olamaz!

( sayfa 139 )

Belki de her şeyini yitiren bir insanın son sığınağı insan onurudur.

( sayfa 143 )

Author: zencefillikedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir