TATSIZ BİR OLAY

Yazar:Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Yayınevi:can yayınlArı

SAyfa sayısı:75

Yazar hakkında

1821’de yoksul bir evde doğan Rus yazar altı çocuklu bir ailenin ikinci çocuğudur. Alkolik doktor babası ve hasta annesiyle birlikte oldukça zorlu bir çocukluk geçiren yazar önce tüberkülozdan annesini daha sonrasında ise babasını kaybetti. Ardından epilepsi hastalığına yakaladı.

Petersburg’ta mühendislik eğitimi aldıktan sonra edebiyata yöneldi. Para kazanmak amaçlı Schiller ve Balzac’ı çevirdiği dönemde ilk romanı İnsancıklar’ı yazdı.

1846’da Çar’a karşı gerçekleştirdiği başarısız ayaklanmadan sonra idam cezası aldı. Sonradan kürek ve hapis cezasına çevrilen cezasını çekmek üzere Sibirya’ya gitti. Bir kaç sene sonra ilk evliliğini yaptı ve Petersburg’a döndü. Yalnızlık dönemlerinde yazdığı Ölüler Evinden Anılar’ı yazdı ve kitap Çar’a kadar gitti. Kitabı hıçkırıklar içinde okuyan Çar’la birlikte tekrardan şöhreti yakalama fırsatı oldu. Fakat şanssızlık yakasını bırakmadı kurduğu gazete yasaklandı. Eşini, abisini ve yardımcısını ölüme teslim etti.

Sıkıntılı hayatına kumar alışkanlığını da ekleyen yazar sekreteriyle ikinci evliliğini yaptı. Fakat sefalet yakasını bırakmadı. Bu sefalet dönemlerinde Suç Ve Ceza, Ecinniler romanlarını yazdı. Ardından kızının ölümüyle büyük bir sarsıntı geçirdi. 52 yaşında Rusya’ya döndüğünde en derin romanı Karamozov Kardeşler’ i yazdı. 1881 yılının ocak ayında evinin çatı aralığında ölü bulundu. Cenazesinde onu sonsuz yolculuğuna uğurlamak üzere otuz bin kişi bulundu.

Kitap İncelemesi

Rusya’da üç generalin alkolle desteklenen muhabbetiyle başlayan hikayedir. Kendini üstün gören generalin, altında çalışan subaylardan birinin düğününe hafif çakır keyifliğin verdiği cesaretle katılması sonucu gelişen olayları konu alan kitapta, general sözde ne kadar iyi bir insan olduğunu ve halka nasıl değer verdiğini gösterme amaçlı düğüne katılır ve sarhoşluk sonrası kendini utanç dolu bir geceye sürükler. Üstelik düğünü de rezil eden birtakım tatsız olayların yaşanmasına neden olmuştur.

Dostoyevski’nin betimlemeleri eserlerindeki kurgusu ve yalınlığı beni çok etkilemekle birlikte, kendisi benim en sevdiğim yazarlardandır. Bütün kitaplarını temin ederek okumaya çalışıyorum. Şu ana kadar okuduklarım içinde beni en etkileyen kitabı Suç Ve Ceza oldu. Bütün eserlerini keyifle ve büyük bir hazla okumaya devam edeceğimden eminim.

Kitaptan Alıntılar

İyilik her şeyi kurtarır, her şeyi düzeltir.

(Sayfa 14)

Belki de bu her zaman böyledir, inişler ardından yükselişler gelir.

(Sayfa 49)

Birinde cesaret, zafer ve bütün engelleri yıkma arzusu, amacına ulaşacağına delicesine bir inanış vardı. Öbürü ise derin bir ruh sıkıntısı, azap veren bir kalp sızısıydı.

(Sayfa 49)
  • Sizin en sevdiğiniz Dostoyevski eseri hangisi? Bana iletişim sayfamdan yazabilirsiniz. Kitapla kalın.

Author: zencefillikedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir