YAŞLI ADAM VE DENİZ

Yazar:Ernest Hemingway

Yayınevi:Bilgi Yayınevi

SAYFA SAYISI:132

KİTABIN ORİjiNAL ADI: THE OLD MAN AND SEA

yazar hakkında

Ernest Hemingway 1899’da Chicago’da doğdu. Ortaokuldan sonra Kansas City Star adlı gazetede çalışmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı’na gönüllü olarak katıldı. Hayatı boyunca şarbon, sıtma, cilt kanseri ve zatürre gibi birçok hastalıkla mücadele eden Hemingway en sevdiği silahıyla intihar ederek 1961’de yaşamına son verdi.

kitap incelemesi

Yazara Nobel ödülünü getiren eser Kübalı yaşlı bir denizci olan Santiago’nun denizde yelken balığı ile ( okuduğum kitapta kılıç balığı fakat orjinali yelken balığıymış) 5 gün süren mücadelesini anlatıyor. Santiago 85 gündür balık tutamayan ama asla pes etmeyen yaşlı ama bir o kadar da güçlü bir karakter. Yaşlılara hiç kıyamadığımdan olsa gerek, Santiago’nun hayatına çok çabuk adapte oldum ve merakım kitabın sonuna kadar uyanık kaldı. Santiago’nun inadında kendimi bulsam da acaba onun yaşına geldiğimde hala hayata bu denli kafa tutabilir miyim diye düşünmedim değil. Ama çaresizliğe kapıldığında günah olduğunu düşünüp tekrardan hayata direnen tek sen değilsin Santiago..

Kitaptan Alıntılar

Ne var ki güneşi, yıldızları,ayı öldürmeye kalkmadığımıza iyi ediyoruz. Denizlere çıkıp gerçek kardeşliklerimizi öldürmek yetiyor bize.

Sayfa 77

Çaresizliğe kapılmak niyetiyle düşündü.”hem bu hatrı sayılır bir günahtır bence”

Sayfa 108

“İnsan yenilmek için yaratılmadı” dedi dokunaklı bir sesle;” Ademoğlu mahvolur ama yenilmez.”

Sayfa 106
  • Kitabın filmi de mevcut, izlemeyi düşünenler için tavsiyem önce kitabı okumaları yönünde olacaktır.

Author: zencefillikedi

2 thoughts on “YAŞLI ADAM VE DENİZ

  1. Cok guzel olmus elinize saglik 🙂 Daha fazla kitap incelemelerini sabirsizlikla bekliyoruz!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir