YÜZYILLIK YALNIZLIK

YAZAR: GABRİEL GARCİA MARQUEZ

YAYINEVİ: CAN YAYINLARI

SAYFA SAYISI: 461

ORİJİNAL ADI: CİEN ANOS DE SOLEDAD

Yazar Hakkında

Kolombiya Ulusal Üniversitesi’ nde hukuk eğitimi alan yazar eğitimini yarıda bırakıp gazateciliğe başladı.

Her zaman aktif olarak siyasetin içinde olan yazar Fidel Castro’ ya olan sempatisini hiç bir zaman saklmadı ve Küba devriminin en büyük destekçilerindendi. Kolombiya hükümetiyle Gerilla Örgütü’ nün arasında arabuluculuk yapan yazar uzun yıllar sürgün hayatı yaşadı. 

Yirmiden fazla eserin sahibi olan yazar 2014’ te 87 yaşında hayata veda etti.

Kitap İncelemesi

ARKA KAPAK

Yüzyıllık Yalnızlık’ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat arayıcılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları bir örnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. Yüzyıllık Yalnızlık’ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım, ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü olağan şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık’ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım, kitabımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız.

Ursula ve Jose Arcadio Buendia’nın evlilikleri Ursula’nın annesinin Ursula’ya bekaret kemeri takıp, domuz kuyruklu çocuklar doğurmasına engel olmaya çalışmasıyla kabusa dönüşür. Amca çocukları olan Ursula ve José Arcadio Buendia’nın dedikodusu tüm köye yayılır. José Arcadio Buendia sinirine yenik düşerek bir cinayet işler. Öldürdüğü adamın hayaletini her yerde gören çift sonunda ölünün huzur bulması için köyü terk etmeye karar verir. Nehir kenarında Macondo adını verdikleri bir köy kurarlar. Macondo köyünde dış dünyayla iletişim kesilmiş, sadece her yıl mart ayında gelen çingenelere ev sahipliği yapılmıştır. Çingeneler José Arcadio’ya simya hakkında bilgi verir ve ona çeşitli malzemeler getirir.

Ursula köyün kurulumunda çok çalışmış her şeyi kendi eliyle yapmıştır. Bu köyde din ve yasalardan uzak yeni bir hayat inşaa etmişlerdir. Ursula ve José Arcadio Buendia’nın bebekleri olmuş üstelik domuz kuyruğuna da sahip değildir. Bebeğe José Arcadio Buendia adı verilir. Sırasıyla kitapta sonrasında Albay olarak anılacak olan Aureliana Buendia ve Amaranta adında kızları olacaktır. Bir de Rebeca adında 11 yaşındaki kız çocuğunu sahiplenecekler, Rebeca ve José Arcadio’nun evlenmesi üzerine Ursula tarafından evden kovulacaklardır.

Okur kitapla birlikte gökten yağan çiçeklere, dört yıl süren yağmurlara alışacak gökte uçan insanların öldüğü, etrafta kelebekler uçuşan insanların aşık olduğunu çabucak kabullenecektir.

Roman 1928 yılında gerçekleşen Cienogo Meydanı katliamına da değinmiştir. Kitapta adı geçen Muz Şirketi aslen Birleşik Meyve Şirketi olan ABD’li demiryolu şirketidir ve çalışanlarına doyurucu bir yiyecek arayışına girer ve muz yetiştirmeye karar verir. Sonrasında şirket büyüyen ticari gücünü ülkeleri sömürerek kullanır. Kitapta da Muz Şirketi Maconda’ yı sömürerek insanları aşağılamaktadır. Aşağılanmaya ve sömürülmeye daha fazla dayanamayan Macondalılar şirkete baş kaldıracak ve sonrasında katliama kurban gidecektir.

Kitap Latin Amerika Edebiyatı’nın büyülü gerçeklik akımıyla yazılmış bir eserdir. Peki ya nedir büyülü gerçeklik akımı? Normal ya da gerçek kabul edilen sanat akımlarında olmaması gereken sihirli ve mantık dışı öğeleri içeren sanat akımıdır. Bu akımın en tanınmış yazarı Yüzyıllık Yalnızlık isimli eseri ile Gabrial Garcia Marquez’dir. Türk edebiyatında Latife Tekin, İhsan Oktay Anar, Şafak ve Orhan Pamuk tarafından örnekleri verilmiştir.


  • Patrick Süskind Koku. 
  • Gabriel Garcia Marquez Kırmızı Pazartesi.
  • Mihail Bulgakov Usta ve Margarita.
  • Haruki Murakami Sahilde Kafka.
  • Hüseyin Rahmi Gürpınar Gülyabani
  • Ahmet Hamdi Tanpınar Abdullah Efendinin Rüyaları
  • Peyami Safa Matmazal Noraliya’nın Koltuğu

Büyülü gerçeklik akımı ile yazılmış eserlerdir. Bunların yanında Juan Rulfo’ nun Pedro Paramo adlı kitabı Yüzyıllık Yalnızlık’ın yazımında Gabo’ ya ilham kaynağı olmuştur. Pedro Paramo incelemesine bloğumdan ulaşabilirsiniz.

Ben kitaba büyük bir önyargıyla başladığım için korkarak okudum. Çocuklara büyüklerin isimlerinin verilmesi nedeniyle karakterlerin hep aynı isme sahip olması kafa karıştırıcı olup beni fazlasıyla yordu, dolayısıyla kitabın başındaki soyağacına dönüp dönüp baktım. Kitabı zorlu yapan da bu çoklu karakterler. Kitabın bölümlere ayrılmış olması okumayı kolaylaştırmış. Bölüm bölüm okunursa daha rahat bir şekilde kafanızda canlanabilir. Ben ilk başta bölümlere dikkat etmeksizin okuduğum için zorlandım. Bölümlere dikkat ederek okuyunca sorun ortadan kalktı. Okumak isteyenlerin kitabı çok araştırmadan ve olumsuz yorumlara kulak asmadan ön yargısız okumasını tavsiye ediyorum.

Ne kadar zor olsa da farklı bir dünya aralayıp hayatınızda bir çok fantastik olaya ev sahipliği yapacak olan romana bence yeryüzündeki tüm ödüller verilmeli. Okurken yorulan okura karşılık sen nasıl büyük bir yazarsın Gabo? hayal gücünü kalemini ayakta alkışlıyorum.

Kitaptan Alıntılar

“İnsanın oturduğu toprakların altında ölüleri yoksa, o adam o toprağın insanı değildir.”

Sayfa 24

Uzun süredir yapmak istediği, ama gerçekten yapabileceğini hiç sanmadığı bir şeyi yaptığını belli belirsiz kavrıyor, yine de ne yaptığını bilmiyordu…

Sayfa 38

Dilerim olduğun gibi kalasın.

Sayfa 44

Öylesine huzur içinde yaşıyoruz ki, içimizde eceli gelen bile olmadı daha.

sayfa 68

Şu havaya bak, güneşin vızıltısına kulak ver, her şey tıpkı dünkü ve önceki günkü gibi. Bugün de pazartesi.

Sayfa 92

Bütün saatler sonsuz bir saat başını çalıyordu.

Sayfa 128

Ölümü umursadığı yoktu, ama yaşam çok şey demekti.

Sayfa 138

Niçin savaştığını bildiğin için şanslısın doğrusu. Bana gelince, ancak şimdi kafama dank etti: Ben yiğitliğe kara çaldırmamak için savaşıyorum.

Sayfa 156

“ Bütün bunları ezbere biliyorum ben, “diye haykırıyordu. “ Sanki zaman tersine dönmüş de yeniden ilk günlere gelmişiz gibi. “

Sayfa 221

Kendine iyice yabancı gelen, içindeki hiçbir şeyin ve hiç kimsenin yüreğinde en ufak bir sevgi kıpırtısı uyandırmadığı bir evde yapayalnız kalmış, kaybolmuştu.

Sayfa 271

İnsan ölme zamanı geldiğinde değil, ölebildiği zaman ölür.

Sayfa 272

Senin yaşlandığını biliyordum, ama şimdi bakıyorum da göründüğünden çok daha yaşlanmışsın sen.

Sayfa 274

Kokular, karanlık dünyada eşyanın renk ve kitlesinden daha belirleyici oluyordu.

Sayfa 277

Kaç kez niyetlenip ertelediği bu özlemi gerçekleştirmek, her şeye sıçıp batırmak, koca bir yüzyıl boyunca tatsızlık olmasın diye yuttuğu bütün ağır sözleri, sövgüleri sayıp dökmek, içini boşaltmak için yanıyor tutuşuyordu.

sayfa 282

Çünkü erkeklerin en büyük özelliği, doyduktan sonra açlığı inkar etmeleriydi.

Sayfa 323

Artık kendisini öyle yaşlı, öyle bitik, güzel günlerden öyle uzaklaşmış buluyordu ki, en kötü anılarla dolu günleri bile özler oldu.

Sayfa 404

Üzüntü duyma gereksinimi, yıllar geçtikçe bir tutkuya dönüşüyordu.

Sayfa 404

Yalnızlığı içinde insancıl oldu.

Sayfa 404

Oysa yıllar yılı kapalı kalmak, dünyayı tanımamak ve söz dinlemeye alışmak, onun yüreğindeki başkaldırma tohumlarını kurutmuştu.

Sayfa 405

..nerede olurlarsa olsunlar geçmişin bir yalan olduğunu, anıların dönüşü bulunmadığını, geçip giden hiçbir baharın yeniden ele geçirilemeyeceğini, aşkların en çılgınca ve en vazgeçilmez olanının ömrün sonundaki bir anlık gerçek olduğunu akıllarından çıkarmamalarını öğütlemeye başladı.

Sayfa 445

Hiç durmayacak olan bir trende sonsuza kadar geçerli bir bilet aldı.

Sayfa 445

Geleceğin belirsizliği, yüreklerini geçmişe çevirmiş.

Sayfa 451

Author: zencefillikedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir